Program Operacyjny Polska Cyfrowa - infrastruktura światłowodowa w technologii Fiber-To-The-Home (światłowód do domu)
2020.09.28 - 09:54
Na obszarze powiatu lipskiego, w tym gminy Sienno, ruszyła realizacja trzeciego etapu Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC), wspierającego budowę sieci światłowodowej w lokalizacjach, gdzie usługi te nie były wcześniej dostępne. Do końca 2021 roku na terenie woj. mazowieckiego powstanie infrastruktura światłowodowa obejmująca swoim zasięgiem zdecydowana większość gospodarstw domowych i wszystkie jednostki oświatowe.
Rozpoczynające się właśnie działania związane są z trzecim konkursem Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa. Objął on 33 najtrudniejsze pod względem inwestycyjnym obszary Polski, na które we wcześniejszych naborach nie podpisano umów o dofinansowanie. Spółki FIBEE są beneficjentami konkursu na 19 obszarach. Inwestycja realizowana jest z dotacji UE oraz środków własnych beneficjenta. Generalnym Wykonawcą odpowiedzialnym za działania związane z projektowaniem i budową sieci światłowodowej na obszarze konkursowym Radomski A (powiaty: radomski, zwoleński, lipski i opolski) są firmy: ENPROM Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie i INPLUS Energetyka Sp. z o.o. z siedzibą w Olsztynie. Budowa sieci wymaga pozyskania zgód od właścicieli nieruchomości na poprowadzenie sieci światłowodowej na słupach niskiego napięcia, znajdujących na posesjach prywatnych lub w przypadku braku takiej możliwości poprowadzenie światłowodu w ziemi.
W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa powstanie infrastruktura światłowodowa w technologii Fiber-To-The-Home (światłowód do domu), oparta w 100% na kablach światłowodowych doprowadzanych bezpośrednio do domu lub mieszkania. Dzięki temu mieszkańcy uzyskają dostęp do niezawodnych usług światłowodowych (Internet, telefon, telewizja w jakości 4K). Co więcej, budowana sieć będzie miała charakter otwarty, co oznacza, że swoje usługi będą mogli oferować na niej różni dostawcy telekomunikacyjni.
W związku z powyższym pierwszym etapem realizacji inwestycji będzie etap pozyskiwania zgód od Właścicieli nieruchomości na wybudowanie infrastruktury światłowodowej. Zgody będą pozyskiwane w zdecydowanej większości przez Sołtysów poszczególnych miejscowości. Mieszkańcy, którym takie zgody zostaną dostarczone, będą proszeni o ich zwrot do sołtysów. W przypadku jakichkolwiek pytań w przekazanych dokumentach znajdować się będzie kontakt do pełnomocnika Wykonawcy, który odpowie na Państwa pytania..
Wszyscy mieszkańcy, którzy chcą sprawdzić, czy ich gospodarstwo domowe uzyska dostęp do sieci światłowodowej, proszeni są o kontakt z infolinią: (61) 102 10 00. W przypadku pytań dotyczących samej budowy, jej przebiegu oraz odtwarzania infrastruktury, prosimy o kontakt pod nr telefonu: (22) 247 77 01.
dodał: Piotr Dąbrowski